Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Zawidowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrowali ksiądz proboszcz Zbigniew Karaban i wikariusz Daniel Prentki. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na czele z pocztami sztandarowymi, delegacjami urzędów i instytucji, służb mundurowych oraz placówek oświatowych udali się ulicami miasta pod pomnik na Plac Zwycięstwa. Przemówienie wygłosił burmistrz Miasta, Robert Łężny, a krótki program o symbolach narodowych przygotowali zawidowscy harcerze z „Kociej Skały” i „Aurory”. Przypomnieli kilka listopadowych dni, które zdecydowały o losach Polaków, ich autonomii i prawie do życia w wolnej, niezawisłej Ojczyźnie. Po apelu wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a dyrektor Ośrodka Kultury w Zawidowie, Konrad Tkaczyk, zaprosił na dalszą popołudniową część obchodów do sali widowiskowej.

Popołudniowa uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.00 od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z zespołem „Jarzębina”. Wzruszające i dobrze znane pieśni o tęsknocie za wolnością publiczność wykonała z artystami, korzystając ze specjalnie przygotowanych na tę okazję zawidowskich śpiewników niepodległościowych.

Na deser, licznie zgromadzona publiczność obejrzała niezwykle wzruszający spektakl teatralny pt.: „Nie ma Cię na zawsze” autorstwa Małgorzaty Grabowskiej, która również świetnie zagrała główną rolę przy akompaniamencie Anny Buczek. Sztuka dotyka bardzo trudnych czasów. Trudnych nie tylko dla mężczyzn, żołnierzy, ale także dla kobiet. Pokazuje czasy przed wojną, czasy wielkiej wojny oraz pierwsze chwile wolnej Polski z perspektywy naszych prababek. Spektakl jest wędrówką przez losy polskich kobiet żyjących w trzech zaborach. Co przeżywały, kiedy ich ojcowie, mężowie i synowie szli do walki i często z niej nie wracali? „Nie ma Cię na zawsze” to refleksja, to opowieść o wierze, determinacji, tragedii i nadziei.

 

Pełna galeria zdjęć dostępna pod linkiem:http://www.okzawidow.pl/galeria/g/obchody-101-rocznicy-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci


Licznik odwiedzin: 548689